Zawiadomienie ZAW-NR składa się w urzędzie skarbowym. Jest to tzw. wyjaśnienie szczegółów wykonanego przelewu, a dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca dokonał wpłaty na rachunek niefigurujący na liście podatników VAT. Kwota transakcji musi przekraczać 15 tys. złotych. Czas na złożenie pisma to 7 dni (w czasach pandemii wydłużono go do 2 tygodni). Niewyjaśnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak wygląda procedura składania ZAW-NR? O czym trzeba pamiętać?
Od stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy określające konsekwencje dokonania wpłat na rachunek spoza tzw. białej listy. Skutki wykonania przelewu w niewłaściwy sposób to niemożność zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Nabywca poniesie wraz ze sprzedawcą odpowiedzialność za zobowiązania wynikające z tytułu zapłaty podatku VAT. Istnieje jednak sposób na uniknięcie przykrych skutków nieprawidłowej płatności — jest nim złożenie zawiadomienia ZAW-NR w ciągu 7 dni od daty wykonania przelewu.
ZAW-NR — co to jest?
ZAW-NR jest rodzajem zawiadomienia, które składa podatnik w celu wyjaśnienia sytuacji związanej z wykonaniem przelewu na niewłaściwy rachunek (spoza białej listy płatników VAT). Druk należy złożyć w ciągu tygodnia w urzędzie skarbowym właściwym dla strony dokonującej sprzedaży. Ustawodawca dopuścił możliwość wydłużenia terminu do 2 tygodni z uwagi na trudną sytuację spowodowaną pandemią COVID-19. W celu uproszczenia procedury stworzono ujednolicony formularz, który jest dostępny również na stronach internetowych.
Stworzenie ZAW-NR ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procedury wyjaśniającej. Płatnik może złożyć je osobiście w odpowiednim urzędzie, ale także przesłać przez internet, korzystając z platformy ePUAP. Przekazanie pisma do niewłaściwego organu podatkowego również zostanie potraktowane jako złożenie wyjaśnienia i pozwoli zapobiec negatywnym konsekwencjom nieprawidłowo wykonanej płatności. Odbiorca zawiadomienia przekaże je do właściwej placówki.
Zawiadomienie ZAW-NR — przygotowanie druku
Jak w przypadku każdego wyjaśnienia, także i tu należy zwrócić szczególną uwagę na rzetelne i prawidłowe wypełnienie druku. Aby zostało ono uznane i spełniło swoje zadnie, nie może zawierać braków formalnych. ZAW-NR składa się z 6 poszczególnych części (sekcji) — bardzo ważne jest podanie numeru NIP przedsiębiorcy, który przygotowuje dokument oraz daty wypełnienia. Pierwsza sekcja druku to miejsce na wpisanie odpowiedniego urzędu, do którego jest kierowane zawiadomienie. To ważne, aby zaznaczyć adres urzędu skarbowego właściwej dla sprzedawcy, nie nabywcy. Kolejnym krokiem jest określenie celu składania pisma — należy wybrać, czy jest to pierwszy druk, czy też wyjaśnienie poprzedniego.
ZAW-NR wymaga także zaznaczenia podstawy prawnej, której dotyczy wyjaśnienie. Tu wypełniający ma do wyboru kilka możliwości — może zaznaczyć wszystkie, odpowiednio do sytuacji:
- uniknięcie odpowiedzialności solidarnej (płatność VAT),
- uniknięcie konieczności ustalenia przychodu zarówno w przypadku płatników VAT, jak i CIT.
ZAW-NR — co jeszcze musi znaleźć się w treści?
Wypełniając druk ZAW-NR, trzeba pamiętać o przekazaniu danych osoby składającej zawiadomienie. Może to być nazwa i adres firmy lub, w przypadku osób fizycznych, imię i nazwisko, data urodzenia oraz miejsce zamieszkania. Niezbędne jest również wpisanie w wyznaczone do tego pola, informacji dotyczących sprzedawcy, czyli osoby wystawiającej fakturę. W tym celu należy sięgnąć do dokumentu sprzedaży i podać znajdujące się na niej dane — NIP, nazwę firmy lub imię i nazwisko, a także odpowiednie adresy.
W ZAW-NR musi się znaleźć informacja na temat dokonanej transakcji, której dotyczy składane wyjaśnienie (można wpisać kilka). Ważne, aby w tej sekcji podać numer rachunku, którego nie ma na białej liście, a na który dokonano płatności. Jednocześnie należy wpisać rodzaj waluty, wartość opłaconej faktury, a także datę wykonania przelewu. ZAW-NR musi zostać podpisany przez osobę składającą wyjaśnienie lub jej pełnomocnika.
Zawiadomienie ZAW-NR a biała lista podatników
Biała lista podatników VAT została stworzona z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa wszelkich transakcji. Przed zapłatą faktury warto zweryfikować kontrahenta, sprawdzić, czy widnieje we wspomnianym wykazie i, co ważne, jakie rachunki bankowe zostały mu przypisane. Ten sposób pomoże uniknąć przykrych konsekwencji dokonania przelewu na niewłaściwe konto, a następnie składania wyjaśnienia w postaci zawiadomienia ZAW-NR. Kontrola jest bardzo prosta do przeprowadzenia — wystarczy skorzystać z wyszukiwarki online, wpisując NIP kontrahenta.
Weryfikacji najlepiej dokonać jeszcze przed wysłaniem przelewu. Zdarza się jednak, że płatnik nie korzysta z możliwości sprawdzenia kontrahenta i przekazuje pieniądze na niewłaściwe konto. Warto pamiętać, że istnieje sposób na uniknięcie przykrych konsekwencji podatkowych związanych z popełnionym błędem. Liczy się jednak czas — im szybciej zostanie wypełnione zawiadomienie ZAW-NR, tym lepiej (trzeba zmieścić się w ustawowych 7 dniach).
ZAW-NR — gdzie znaleźć?
Zawiadomienie ZAW-NR można bez problemu znaleźć w internecie. Najlepiej korzystać z zaufanych i pewnych źródeł, np. stron rządowych. Druk można również złożyć przez elektroniczną platformę ePUAP — nie trzeba wybierać się osobiście do urzędu. Proces został maksymalnie uproszczony, a całą procedurę przeprowadza się szybko i sprawnie. Istotne jest jednak prawidłowe wypełnienie druku i podanie wszelkich wymaganych informacji, a także przestrzeganie wyznaczonych terminów. Obecnie, z uwagi na panującą pandemię, najlepiej korzystać z możliwości załatwienia formalności online — warto w tym celu założyć Profil Zaufany.
Zawiadomienie ZAW-NR daje możliwość skorygowania błędu i uniknięcia konsekwencji podatkowych. Aby jednak nie było konieczności jego przygotowywania, warto pamiętać o kontroli kontrahentów.